כבר יותר מארבע שנים שאני מלמדת יוגה כיסאות בבתים חמים, בשנה האחרונה נכנסתי למועדוניות המועצה עם התרגול על כיסאות שייחודי לגיל הרביעי, וביחד אנחנו מגלים רעיונות ופתרונות אפשריים לתנועה של הגוף, בלי להתאמץ יותר מידי, עם התייחסות נכונה לגוף, עם היכרות מעמיקה יותר עם איברי הגוף הפנימיים (הסברים שנוגעים לגוף ולנפש), ותרומת תרגילים מסוימים לבעיות, מצבים ואתגרים שונים של הגוף המזדקן.

העקרונות שמובילים אותי בדרך הזו הם:
1. ההבנה שאנו – גופנו ונפשנו משתנים כל הזמן, אנחנו תהליך אורגני.
2. הזכות האדירה ללמד אפשרויות ליצירת נוחות בגוף ובנפש, ועוד את המבוגרים, את שינוי היחס לגוף ותפעולו. הסיבה לכך היא הקושי העמוק והמתסכל שחווים אנשים מבוגרים בעולם המתקדם שמאיץ את עצמו כל הזמן, ומשתנה כל הזמן, ואילו אצל רוב המבוגרים מתקיימת האטה/שינוי בתפקוד הפיזי והמנטלי. התסכול הזה מעמיק כיוון שהתרבות המערבית כיוונה להתקבעות של הרגלים, דפוס חשיבה שמקשה בפני עצמו על יצירת שינויים.
3. הודיה ותשומת הלב לאותם אנשים בעלי ניסיון כה רב, שבנו כאן את הארץ עם גופם ונפשם, ושגם בזכותם אני כאן.

כשכתבתי למעלה " וביחד אנחנו מגלים רעיונות ופתרונות.." התכוונתי לכך, אינני חיה בתוך גוף של אף אחד אחר (על אף יכולתי להרגיש אחרים בשל היותי 'אמפתית' רגישה, זה קצת שונה מלחיות בגוף של אחר...), וחשוב לי לבוא לשיעורים ללא התקבעות מחשבתית על מה הולך להיות, כך שאני מרגישה את הקבוצה או המטופל בזמן הנתון, מצב שמאפשר גמישות ודיוק באופן השיעור והתרגילים המוצגים. במידה ועולה בעיה, קושי או דיבור על חולי מסוים בשיעור, משולבים הסברים ותרגילים נכונים לסיטואציה (כמובן שרק ברמת ידיעתי והבנתי).

עם זאת, ההנחיה הראשונית, שמוזכרת בכל שיעור, זו החשיבות הגבוהה של ההקשבה לגוף ולנפש, לתרגל רק לפי היכולת, להיות מודעים לצורך של הגוף ברגע הנתון – זה עיקר מה שאנו לומדים, לכבד את יכולות הגוף, לכבד את השינויים היומיומיים שקורים לנו בפנים, להיות האחראיים על עצמנו ע"י ההקשבה פנימה, ולבחון את יכולותינו בדרך הזו ולא ע"י ביקורת ומלל מנמיך ומדכא. כמו כן, אני מקפידה על שימור האחריות הזו, ומנחה איך להשתמש בתרגול בבית, איך להתייחס לגוף כשמאותת על קושי או עייפות בזמן שאנו בעשייה יומיומית, כל אחד לפי יכולותיו, ואכן משובים חיוביים מלמדים אותי יותר, מדייקים ומעמיקים את המידע שברשותי. על שתי סיבות אלו, שמאפשרות לי ללמד את הידע המתפתח שברשותי בהתאמה עם התגובות בפועל, כתבתי - שביחד אנחנו מגלים רעיונות ופתרונות חדשים ויצירתיים.

אחד הדברים שממש רציתי, הוא לצאת עם קבוצות המבוגרים לטבע. התרגול הזה בטבע אינו שונה לגמרי במהותו, הוא גם כן מתמקד בהקשבה פנימה, אך כולל התכתבות של הטבע החיצוני עם הטבע הפנימי. כאדם שנמצא המון בחוץ (לפעמים על חשבון כתיבת פוסט.. :/ ), זה תמיד מה שאני מאחלת לאנשים סביבי, שיאפשרו לעצמם לפחות קצת זמן של אויר נקי, שמיים כחולים/אפורים עם או בלי עננים, ואדמה וצמחייה בצבעים של עונת השנה. החיבור הכי פשוט לטבע, בהליכה רכיבה על אופניים, ככה פשוט, רק עם בקבוק מים... כך שכשהוצע לי ברגע האחרון לצאת עם תלמידי הקסומים לסדנת יוגה בטבע, שיניתי את תכניותיי, שהיו גם הן מלאות בטבע, למימוש הסדנה בחוץ שהתבשלה לאורך זמן רב.

את התרגול קיימנו על כיסאות בקרבת יער, שכעת מלא בעשב ירוק, וממקום מושבנו זכינו לכמה כתמי אודם של כלניות. הפעם ישבנו בשורה, כשהמבט הופנה לעצים ולעשבייה. אפשרנו לחזה להתמלא באוויר נקי עם תרגילים שמרחיבים את שרירי הצלעות והריאות, אפשרנו לטבע על כל צבעיו ופראותו להיכנס פנימה, להרגיע לרפא, ולחבר אותנו לשלווה ולפשטות שקיימות בתוך כל תא של הווייתנו,
כיוון שמה שאנו מסוגלים להרגיש ולראות, כבר קיים בתוכנו, ורק מחכה לתזכורת.

כל שנותר לי הוא להודות, על האפשרות הזו שקיבלתי, להעביר סדנת יוגה למבוגרים בטבע.
ולשמחתי... לאחר מכן, המשכתי לסדנה נוספת, גם היא כמובן קשורה בהקשבה פנימה, אך עם אופי אחר, ותוכן אחר, על שמות פרטיים ומסרים מהקלפים, ואנשים צעירים יותר, שעוסקים ברחבי המרחבים בהם אנו חיים.

אז תודה על היום, כן ירבו,

ואם חשקה נפשכם בסדנה שמאפשרת פיתוח החשיבה לכיוונים חדשים ושונים, שינויים בחיים ובאורחותיהם, מוזמנים לפנות אלי. את הסדנאות אני בונה בהתאם למבקש עם מגוון הכלים שברשותי.
כמו כן, ניתן לתאם פגישה פרטית, עם אפשרות להמשך אימונים לאורח חיים חדש שמאפשר לך להיות את/ה...

מוגש באהבה,
שחר הלפרין, מאירת דרך
https://www.sjk-art.com  |  ⁦052-6758045⁩

סדנת יוגה בטבע למבוגרים
סדנת יוגה בטבע למבוגרים