בעקבות ציירי־הנוף הבריטים של המאה התשע־עשרה מדריך מעשי ליישום טכניקות הציור שלהם בצבעי־מים | יאיר דוד

לקראת תחילת המאה התשע־עשרה מצאו ציירים בריטים עניין רב והשראה ביופי הטבעי של נופי האי הבריטי, יופי טבעי המועצם בהשפעת האטמוספירה רווית הלחות, האופיינית לאי זה, על האור. טובי הציירים הבריטים, החלוצים ואלו שבאו בעקבותיהם, גילו את יתרונות צבעי־המים כחומר המתאים ביותר לייצוג מראות נופים אלו.

ציורי־הנוף בצבעי־מים על־גבי נייר של ציירי המאה התשע־עשרה הבריטים מהווים לדעתי פסגה אמנותית ובכל שבעת העשורים שבהם אני מצייר ציורי־נוף, כאשר התבוננתי בהם, עוצמות תחושות ההתעלות גברו על כל אלו שחשתי בהתבוננות בכל ציור אחר.

בספרי זה אני מנסה לאפשר לצייר המתחיל, כמו־גם לצייר המנוסה, לרכוש לעצמם הבנה ומיומנות בדרכם של ציירים אלו. הספר מיועד גם למתעניינים נוספים, אוצרים, מבקרים, אספנים ועוד, השואפים להעמיק את ידיעותיהם בתחום הציור בצבעי־מים.

אני מביא הסברים והדגמות לטכניקה העיקרית לציור בצבעי־מים שפותחה ושהייתה בשימוש, אז במאה התשע־עשרה באי הבריטי. שזרתי בספר גם מעט מחוויותיי בחפשי את ההבנה של הציירים ההם. כל זאת לאחר שאני סוקר מידע רב, הרלוונטי לכל צייר, יהיו הסגנון וטכניקת העבודה שלו אשר יהיו.


בסוף הספר מובאים תשע שלבי הדגמת ציור בצבעי מים של נוף בווילס שציירתי בהתבסס על טכניקת הציור שהייתה מקובלת בבריטניה במאה התשע עשרה, שלושה מהם מובאים כאן:

בעקבות ציירי הנוף הבריטים של המאה התשע עשרה מדריך מעשי ליישום טכניקות הציור שלהם בצבעי מים | יאיר דוד
בעקבות ציירי הנוף הבריטים של המאה התשע עשרה מדריך מעשי ליישום טכניקות הציור שלהם בצבעי מים | יאיר דוד
בעקבות ציירי הנוף הבריטים של המאה התשע עשרה מדריך מעשי ליישום טכניקות הציור שלהם בצבעי מים | יאיר דוד

יאיר דוד, בן קיבוץ גברעם. החל ללמוד את רזי הציור בצבעי־מים בקורסים לציור של בני תנועת הקיבוץ־המאוחד. המשיך ולמד מציירים מובילים ישראלים ובהם אביגדור סטימצקי. לאחר שנחשף לציורי־הנוף של ציירי המאה התשע־עשרה הבריטים קיים שישה מסעות ציור לבריטניה, שם רכש את הידע והשליטה בטכניקות שהיו מקובלות במאה התשע־עשרה. הציג מיצירותיו בתערוכות יחיד ובתערוכות קבוצתיות רבות, בכללן במוזיאון־ישראל. היה חבר באגודת הציירים והפסלים בישראל.

יאיר שירת כצנחן בסיירת הצנחנים וכנווט קרב בחיל־האוויר. פעמיים נטש את מטוסו בשטח אויב וחולץ. זכה בפרס ביטחון ישראל בעבור אחת מיוזמות הפיתוח שלו. בהשכלתו הוא מהנדס, משפטן ודוקטור לפילוסופיה. במקצועו הוא עורך פטנטים, בעל ניסיון בתעשייה המתקדמת בישראל והקים חברות־הזנק.

מחיר הספר 50 ₪.
ניתן לרכוש אותו באתר מנדלי מוכר ספרים ברשת: mendele.co.il