אוצרים: עדי יקותיאלי ורוני ראובן | נעילה 3.7.24

תערוכה זו תוכננה לכבודו של האמן ניהאד דביט, אשר אמור היה להציג מיצג אקספרימנטלי חדש לאור המחקר רב השנים שלו, בגלריית הסדנה לאמנות שבעיר יבנה.
הוא היה אמור לפסל דמות אדם בטכניקות שונות של חוט ברזל ולצידה להציב דמויות קטנות בגודלן, אשר מיצב צללים היה אמור להעצים את נוכחותן ולקחת אותנו הצופים להרהור וחשיבה, בהקשרים אנושיים ורגשיים, כאלו שמן הסתם היו מקבלים בין השאר, פירושים אקטואליים לתקופה ולמציאות בה אנו חיים מאז ה-7 לאוקטובר- מציאות שהשפעתה על ניהאד הייתה משמעותית ומכבידה ביותר.

כחודש לפני תאריך התערוכה המתוכננת, ניהאד דביט נפטר. ליבו הרחב נדם כשהוא בן -55 בלבד.

תערוכה שהיא היפוכה של תערוכה אחרת עץ הזית- ניהאד דביט

עץ הזית- ניהאד דביט


התערוכה שתוצג במקומה הינה תערוכת מחווה לכבודו של ניהאד, בה משתתפים עשרות אמנים שביקשו להציג בה ובכך להוקיר את אישיותו המיוחדת ויוצאת הדופן.

נדיר לחוות אהדה רחבת היקף שכזו לאמן שמשך אליו רבים, במסגרת אינטראקציות אנושיות ושיתופי פעולה אמנותיים.
האמנים התבקשו להציע עבודה המתייחסת לניהאד עצמו, הן כאדם והן כאמן, בתוך מערכת הערכים שלו אשר דגלה בשיתוף ובשיח בין כולם, ללא הבדלי דת גזע ומין.

ניהאד האמין בחיבור בין אנשים באשר הם ולכן סלל מסלולים בוני אמון, תוך ניהול דיאלוג המקדם דו-קיום בחלקת האדמה שלנו; אדמה למודת מלחמות אינסופיות אשר מתנהלות מתוך צורך שורשי עמוק בהגדרה ובזהות, צורך המושך עמו סכסוך ארוך, כואב ועקוב מדם.
ברוחב לב ייחודי, שהיו בו נתינה והכלה כערכים אנושיים בסיסיים, הוא ניהל את חייו האישיים והמקצועיים גם יחד.

דבורה סיון- זוג

דבורה סיון- זוג


התערוכה הזו מציגה מערכת צבעונית של חברויות וסגנונות עבודה מגוונים, כאשר לא כל האמנים המשתתפים בה הכירו האחד את השני לפניה.

ניהאד היה מאסטר ברגישות אנושית וכך זכה כל אחד מחבריו, מהאמנים וממכריו בתשומת הלב שלו, כמו גם באפשרות ללכת איתו, לב אל לב, בדרך משותפת טהורה, בשבילים מקומיים ובשיתופי פעולה שהתרחשו במקומות רבים ולאורך שנים.

לא תמיד אמנים מסוגלים לפרגון-הדדי ואילו ניהאד, כאמן וכאישיות, היה הפך של זה כמו גם התערוכה הזו, המייצגת במעט את עושר יחסי האנוש שהיו שזורים בחייו.

אמנויות למיניהן, באמצעות הדמיון, מאפשרות לנו לתרגם דברים שהיינו רוצים שהם הם יהיו המציאות. תערוכה זו היא מפגש של ניהאד עם חבריו האמנים, בחלל אחד עם חלל גדול בלב כולנו.

יפעת אלישר

יפעת אלישר

מהצד האחד, תערוכה זו היא היפוכה של תערוכה אחרת. מאידך, תערוכה זו גם משלימה אותה, בדמותו של ניהאד דביט האדם והאמן.

יהי זכרו ברוך ותהי מסכת חייו דוגמא והשראה עבורנו ועבור רבים אחרים.

גלי קמיל- הפסל

גלי קמיל- הפסל


תערוכה שהיא היפוכה של תערוכה אחרת | לזכרו של ניהאד דביטגלריה הסדנה לאמנות, יבנה | כתובת: שדרות דואני 25 יבנה
מנהל :רוני ראובן  | 08-9422458 | 
Roni@yavne.matnasim.co.il